Lenkijos institutas Vilniuje visus kino mylėtojus kviečia į geriausių lenkiškų filmų peržiūras. Filmai bus rodomi Lenkų kino festivalyje 2024 m. rugsėjo 25 – spalio 6 dienomis kino teatruose „Multikino“ ir „Skalvija“ Vilniuje bei Šalčininkų kultūros centre.
Lenkų kinas turi senas tradicijas, o kūrėjų iš Lenkijos darbai nenustoja linksminti, jaudinti, kartais mokyti ir visada – žavėti tūkstančius žiūrovų visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje.
Šių metų Lenkų kino festivalyje bus rodomi naujausi lenkų vaidybiniai filmai, dauguma jų – pirmą kartą Lietuvoje. Iš viso įvyks penkių filmų premjeros. Viena iš jų – Lietuvoje jau žinomos ir mėgstamos režisierės Kingos Dębskos naujausias darbas „Ugnies šventė“ – Jakubo Małeckio bestseleriu tapusio romano ekranizacija. Kinga Dębska yra viena iš nedaugelio lenkų režisierių, gebančių lengvai ir prieinamai kalbėti apie sudėtingas problemas. „Ugnies šventė“ – vadinamojo „feel good“ stiliaus filmas, išsiskiriantis didele optimizmo doze. Tai juosta, priversianti ir paašaroti, ir pasijuokti.
Žiūrovų dėmesio lauks praeitų metų Gdynės lenkų kino festivalyje gausiai apdovanotas režisieriaus Jano Holoubeko psichologinis trileris „Doppelgänger. Antrininkas“. Kai kurie kino kritikai šį filmą laiko iki šiol geriausiu režisieriaus darbu. Filmo scenarijų įkvėpė tikra istorija apie komunistinės Lenkijos specialiuosius agentus, pasisavinusius kitų žmonių biografijas, kad įsilietų į Vakarų Europos visuomenę. Juostos veiksmas vyksta XX a. 8-9 dešimtmečių sandūroje abiejose geležinės uždangos pusėse.
2024 m. minimos 80-osios Monte Cassino mūšio, suvaidinusio lemiamą vaidmenį Antrojo pasaulinio karo istorijoje, metinės. Taigi neatsitiktinai į festivalio programą įtrauktas Krzysztofo Łukaszewicziaus režisuotas filmas „Raudonos aguonos“, atskleidžiantis didžiausio žmonijos istorijoje ginkluoto konflikto aspektus. Juosta be kita ko sulaukė pagyrų už tikroviškas mūšio scenas. Tai ir vienas brangiausių lenkiškų filmų istorijoje.
Detektyvinių galvosūkių mėgėjams rekomenduojame Sebastiano Buttny režisuotą retro stiliaus kriminalinę istoriją „Šventasis“. Filme pasakojama apie vieną garsiausių Lenkijos Liaudies Respublikos apiplėšimų, kuomet 1986 metais iš Gniezno arkikatedros bazilikos buvo pavogta sidabrinė švento Vaitiekaus skulptūra, buvusi neįkainojamo relikvijoriaus dalis. Visa tai vyksta praėjus pusantrų metų po Saugumo tarnybų įvykdyto kun. Jerzio Popiełuszkos, nužudymo, kas suteikia įvykiui papildomo atgarsio. Pasak kai kurių kino kritikų, filmas turi ambicijų tapti lenkiškuoju „Da Vinčio kodu“.
Tuo tarpu norintys pajusti Jaunosios Lenkijos dvasią, turėtų atkreipti dėmesį į Maciejaus Kawalskio režisuotą kriminalinę komediją „Pavojingi džentelmenai“. Nors geriausia pastarųjų kelerių metų lenkų komedija tituluojamame filme gausu veikėjų, nusipelniusių Lenkijos kultūrai ir istorijai (rašytojas J. Conradas, T. Boy-Żeleńskis, St.Witkacy, B. Malinowskis), jis nėra paremtas tikrais faktais. Tai greičiau istorinius faktus žaismingai interpretuojantis žanrinis, pramoginis filmas.
Lenkų kino festivalyje taip pat norime priminti du lenkiškus filmus, sulaukusius išskirtinio populiarumo šių metų festivalyje „Kino pavasaris“: „Chłopi“ ir „Žalia siena“. Animacinė drama „Kaimiečiai“, kurią režisavo tarptautiniu mastu pripažinto filmo „Jūsų Vincentas“ kūrėjai Dorota Kobiela Welchman ir Hugh Welchman, yra ne tik kino filmas, bet ir meno kūrinys, ties kuriuo daugiau nei dvejus metus dirbo per 100 tapytojų iš Lenkijos, Lietuvos, Ukrainos ir Serbijos. XIX–XX a. sandūros Europos tapybos įkvėpta animacija buvo Lenkijos kandidatė „Oskaro“ kino apdovanojimui. Nobelio premijos laureato Władysławo Reymonto romano ekranizacija daro įspūdį ne tik savo vizualumu, bet ir žavi nuostabia muzika.
Agnieszkos Holland filmas „Žalia siena“, tai kūrinys, priverčiantis diskutuoti, kad ir apie kūrėjų įsitraukimą į socialinius ir politinius procesus. Filmas nepraranda aktualumo, tebesitęsiant migracijos krizei Lenkijos ir Baltarusijos pasienyje.
Lenkų kino klasikos programoje norime priminti dar vieną Agnieszkos Holland filmą „Europa, Europa“. Juosta anuomet pelnė Auksinį gaublį geriausio užsienio filmo kategorijoje, taip pat buvo apdovanota Amerikos kino kritikų asociacijos prizu. Filme pasakojama apie žydų genocidą ir jaunimo indoktrinacijos į Sovietų sąjungos bei Trečiojo reicho struktūras metodus.
Vaikus ir paauglius kviečiame į režisierės Magdalenos Nieć filmą „Apie šunį, kuris keliavo traukiniais“ pagal kultinę Romano Pisarskio knygą vaikams. Tai visai šeimai skirta kino juosta, kurioje pasakojama apie šeimos meilę bei apie žmonių ir gyvūnų santykius.
Tikime, kad siūloma programa Jus sudomins ir kad kartu su mumis leisitės į šią nepaprastą kelionę po kino pasaulį, kupiną jausmų, vidinių išgyvenimų, kovos už žmogaus orumą ir tiesą.